Prinsessendag 2026 op 7 september in Den Haag – Politica en de prijs van zichtbaarheid
woensdag 30 september 2026door Geneviève Nivillac-Hernández
“De politiek is te belangrijk om alleen aan mannen over te laten.” – Els Borst
Zichtbaarheid voor politici is belangrijk en tegenwoordig geschied het meeste online. Vrouwelijke politici worden echter disproportioneel gediscrimeerd, geïntimideerd en bedreigd dan de mannelijke collega’s. De vrouwen moeten wagen wat gewaagd moet worden om zij aan zij met de mannen in de politiek te staan. De mannelijke politici zijn de bondgenoten. Een democratische vertegenwoordiging betekent een diverse representatie in de politiek.
De eerste keynote spreekster Freya Terpstra had het over de impact van desinformatie en hoe demonisering in de politiek werkt. De meeste vrouwelijke politici hebben met haat en agressie online te maken. Met behulp van de demoniseringsladder moeten we helaas concluderen dat wij, ook in Nederland, boven aan de ladder staan, namelijk bij de geweldslegitimisatie. Er is hoop zodra vrouwen en mannen solidair zijn met alle slachtoffers, het tegenverhaal vertellen en de oorzaken durven te benoemen.
De tweede keynote spreekster Zoe Papaikonomou ging hier verder op in hoe de media een definitiemacht vormt. Ze besprak vier punten:
- Macht in de ruimte
- Macht in kennis
- Macht in karaktereigenschappen
- Macht van lichaam
Dit en meer is terug te lezen in één van haar boeken “De Inclusiemarathon” samen geschreven met Khautar Bouchallikht.
Dit jaar werd er voor het eerst een Prinsessendag Impact Award uitgereikt. Onderzoek heeft aangetoond dat prijs- en awarduitreikingen de impact vergroten van de genomineerden. Van harte gefeliciteerd Yassime El Ksaiha (D66), stadsdeelvoorzitter Amsterdam Noord voor het winnen van de impact award!
Lewi Vogelpoel en Geneviève Nivillac-Hernández waren aanwezig bij deze Prinsessendag waar ook het VNVA-MWIA tijdschrift aan de deelnemers werd uitgereikt.